Рада Вас вітати на блозі вчителя початкових класів Максимівського НВК Корольової Тамари Рудольфівни. Блог створено для моїх учнів, колег та батьків. Приємної подорожі сторінками блогу!

субота, 29 березня 2025 р.

 






Міжнародний день птахів проходить щороку в рамках програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера». Свято не випадково відзначають у квітні. 1 квітня 1906 року була підписана Міжнародна конвенція з охорони птахів.

Але День птахів – це не лише річниця Конвенції, а й час повернення пернатих з вирію.

У світі існує дуже багато видів птахів, які мають особливий вигляд та спосіб життя. Біорізноманіття на наші планеті як завжди вражає.

Птахи є важливим елементом нашого життя, вони знищують шкідливих комах та гризунів, при цьому роблять це вибірково, поширюють насіння і є важливим елементом ланцюга у низці живих істот, забезпечуючи рівновагу в тваринному світі.

Мета акцій, які організовують у День птахів – популяризувати знання про птахів, звернути увагу людства на проблеми збереження пташиного світу та необхідність й важливість його гармонійного співіснування з людьми, адже це дійсно актуальне для нас і стосується всіх країн і континентів.

Наразі багато птахів в Україні страждають через знищення природи окупантами, руйнуються гнізда, гинуть особини… Крім цього, почався сезон лісових пожеж, багато з них трапляються через безвідповідальне відношення до природи самої людини.

Не паліть траву, бережіть рослинний та тваринний світ!
Наше майбутнє і життя на Землі залежать саме від нас!

Цікаві факти про птахів

● Вважається, що птахи походять від динозаврів групи терапод, і археологи дійсно знаходять скелети перших птахів, близькі за будовою до ящірок. І навіть саме пір'я, що покриває пташині тіла, є просто видозміненими лусочками!

● Кожному доводилося бачити курячі яйця з двома жовтками. На практиці ж число жовтків в яйці (взагалі) може досягати 9 штук. Можливо, в курячому вони всі і не помістяться, зате у страусиних цілком. Адже навіть варити страусине яйце потрібно майже 2 години, тільки тоді воно буде повністю готовим.  

● У птахів дуже легкі кістки, зате пір'я важать більше ніж скелет.

● Птахи є соціальними тваринами, які спілкуються між собою з допомогою візуальних і звукових сигналів, і виконують в деякий випадках громадські дії: комунальне гніздування, спільне полювання або захист від хижаків.

● Птахи населяють всі екосистеми земної кулі, включаючи навіть Антарктиду.

● Науці відомо понад 10 000 різновидів нині існуючих птахів. Це робить їх найбільш різноманітною групою тварин.

● Наука, що займається вивченням птахів, називається орнітологією.

● Найменшим видом птахів у світі вважається колібрі-бджілка, довжина тіла якої не перевищує 5,7 см.

● Колібрі є єдиними в світі птахами, які можуть літати назад.

● Згідно з Книгою рекордів Гіннеса, найнебезпечнішим птахом на Землі є казуар. Зазвичай птах досить спокійний, однак якщо його потривожити, він може завдати небезпечного удару своїми потужними ногами. Ноги казуара мають величезні кігті, які здатні вбити людину одним ударом.

































пʼятниця, 28 березня 2025 р.

 

З 31 березня по 6 квітня в ліцеї оголошено весняні канікули.


Весняні канікули — це час, коли природа оживає, дні стають довшими, а настрій покращується. Це чудова можливість відпочити від навчання, набратися сил та провести час з користю.
Ура! Настали довгоочікувані канікули! Бажаю провести їх весело, яскраво та незабутньо. Нехай кожен день канікул дарує тобі позитивні емоції, радісні зустрічі та щирі посмішки. Бажаю витратити цей час на те, що ти любиш, і насолодитися кожною хвилиною!















вівторок, 25 березня 2025 р.

 

МІННА БЕЗПЕКА - ЦЕ ПОВИНЕН ЗНАТИ КОЖЕН.

 Україна увійшла до переліку країн, найбільш забруднених мінами: приблизно 30% її території є потенційно небезпечними через вибухонебезпечні предмети. 

Оминайте снаряди, які не розірвались. Під час обстрілу деякі снаряди можуть не спрацювати одразу. Але вони готові вибухнути будь-якої миті. Не можна підбирати такі «трофеї».

Не беріть  в руки знайдені предмети. Зокрема, дитячі іграшки та гаджети, які розкидані на землі – це можуть бути замасковані вибухові пристрої. Поясніть це дитині.

Заборонено: 

  • наближатися до вибухонебезпечного предмета;
  • пересувати його або брати до рук;
  • розбирати, кидати, бити по ньому;
  • розпалювати поряд багаття або кидати в нього предмет;
  • приносити вибухонебезпечний предмет додому.

Про усі подібні знахідки повідомляйте рятувальників (тел. 101) або національну поліцію (тел. 102)





пʼятниця, 21 березня 2025 р.














 Всесвітній день охорони водних ресурсів проходить щорічно з 22 березня 1993 року. У цей день – всі країни світу акцентують увагу на дбайливому ставленні до водних ресурсів Землі. Основною причиною святкування цього дня є швидке зменшення запасів питної води. Генеральна асамблея ООН оголосила 22 березня Всесвітнім днем охорони водних ресурсів.

У червні 1999 року на ІІІ Конференції міністри екології і охорони здоров’я – Україна і 35 європейських країн, підписали Протокол про проблеми води і здоров’я, зобов’язавшись оберігати своїх громадян від захворювань, пов’язаних із забрудненням води, захищати водні ресурси, створювати системи усунення небезпечних ситуацій.

Для України питання води є надзвичайно актуальним, оскільки за рівнем запасів доступних до використання водних ресурсів наша країна належить до малозабезпечених країн Європи та світу. Так, на одну людину в Україні в середньому припадає лише 1 тис. кубічних метрів річкового стоку у рік, у той час, як за оцінкою Європейської Економічної Комісії ООН держава, водні ресурси якої не перевищують 1,7 тис. кубічних метрів на людину, вважається водонезабезпеченою.





середа, 19 березня 2025 р.









Як не стати жертвою жорстокого поводження: будь сильним, цінуй себе, дій!


⁉️ Світ може бути різним – у ньому є і доброта, і жорстокість. Але ти маєш силу обирати, як реагувати на виклики, які він ставить перед тобою. Ніхто не має права ображати, принижувати чи маніпулювати тобою. Ти – важливий, ти – цінний, і саме твоя впевненість у собі допоможе тобі захиститися від жорстокого поводження.











 Енергозбереження – це прийоми і методи ефективного і розумного використання паливно-енергетичних ресурсів планети. Т. е. Завдання енергозбереження – зберігати ресурси, як мають пряме відношення до виробництва енергії, так і побічно стосуються даного питання. Економно витрачаючи енергію, ми не тільки зберігаємо запаси вугілля і нафти для майбутніх поколінь, а й бережемо саму можливість життя на земній кулі.


Світло
1. завжди вимикати світло, коли виходиш з будинку
2. не включати багато електроприладів
Газ
1. поставити лічильник на газ
2. не опалюватися, коли холодно газом
Казка про воду і світло
Якось Сашко розглядав малюнки у журналі Жирафа Рафа і почув у сусідній кімнаті йде суперечка. Зайшовши до кімнати побачив двох створінь, які немогли прийти до єдиної відповіді. - Я важливіша! – промовила Богиня світла. - Ні, не ти, а я,- відповіла Королева води. - Та, ти помиляєшся, - сказала Богиня світла. Сашко здогадався, що суперечка йде між Королевою води та Богинею світла.
І вирішив вмішатися у їхню розмову. - Ви, мене пробачте, але в чому справа? Невже не можна якось домовитися між собою? – промовив хлопчик. - Так, ти правий, але не зовсім,- сказала Богиня світла. - А чому, це?- спитав Сашко. - Відгадай? Для чого світло потрібно людям? - промовила Королева води. – Адже завдяки мені з’являєшся удомівках людей, на заводах. - А ти чим корисна вода? - промовила Богиня світла. - Стоп, стоп. Так, ви ні до чого не домовитися. Ви разом потрібні людям і без вас ми не зможемо жити. Вода насичує землю, живі організми, світло ж виконує не більш важливу роль. Ще з дитинства нас вчать економити воду та світло, бо запаси не вічні. - Дякуємо, тобі хлопчику, що ти нас помирив, - відповіла Королева води.

3. не включати світло в сонячну погоду
4. не залишати включеним радіо і телевізор, якщо ви їх більше не слухаєте і не дивитеся
5. замінити лампочки на енергозбережні
6. очищати їх від пилу
7. викликати електрика
8. встановити лічильник
Вода
1. зробити так, що б вода не крапала
2. поставити лічильники на воду
3. викликати сантехніка

Тепло.

1. закласти усі щілини
2. поміняти вікна на склопакети



Казка про воду і світло

Якось Сашко розглядав малюнки у журналі Жирафа Рафа і почув у сусідній кімнаті йде суперечка. Зайшовши до кімнати побачив двох створінь, які немогли прийти до єдиної відповіді. - Я важливіша! – промовила Богиня світла. -  Ні, не ти, а я,- відповіла Королева води. - Та, ти помиляєшся, - сказала Богиня світла. Сашко здогадався, що суперечка йде між Королевою води та Богинею світла.

І вирішив вмішатися у їхню розмову. -  Ви, мене пробачте, але в чому справа? Невже не можна якось домовитися між собою? – промовив хлопчик. -  Так, ти правий, але не зовсім,- сказала Богиня світла. -  А чому, це?- спитав Сашко. -  Відгадай? Для чого світло потрібно людям? - промовила Королева води. – Адже завдяки мені з’являєшся удомівках людей, на заводах. -  А ти чим корисна вода? -  промовила Богиня світла. -  Стоп, стоп. Так, ви ні до чого не домовитися. Ви разом потрібні людям і без вас ми не зможемо жити. Вода насичує землю, живі організми, світло ж виконує не більш важливу роль. Ще з дитинства нас вчать економити воду та світло, бо запаси не вічні. -  Дякуємо, тобі хлопчику, що ти нас помирив, - відповіла Королева води.


 



20 березня – Всесвітній день Землі! Свято запроваджене з ініціативи Організації Об’єднаних Націй.  Дату обрали не випадково: 20 березня - день весняного рівнодення, коли пробуджується природа і починається новий рівень її розвитку.

Засновник цього дня – відомий американський громадський діяч Джон Мортон. Він розгорнув кампанію з висаджування дерев і чагарників у 1840-х рр. для того, щоб розвивати в людях дбайливе ставлення до навколишнього середовища. Ця ідея так сильно його захопила, що коли він став секретарем штату Небраска, у 1872 р., він запропонував встановити спеціальний день, присвячений озелененню.

Практичні поради на кожен день, як бути дружнім до довкілля:

1. Використовуйте енергозберігаючі лампи. Вони споживають у 3-5 разів менше електроенергії, ніж лампи розжарювання.

2. Вимикайте на ніч комп'ютер, телевізори. Комп'ютери та деякі інші прилади (телевізори, hi-fi системи) споживають енергію навіть у сплячому режимі, тому вимикайте прилади повністю, коли вони не використовуються (виймайте вилку з розетки).

3. Сортуйте сміття. Окремо зібрані відходи – це не сміття, це вторинна сировина.

4. Ходіть за покупками з еко-торбинами. Намагайтеся не брати пропоновані пластикові пакети в магазині, заведіть свою торбину з екологічних матеріалів і носіть її з собою.

5. Не використовуйте одноразове. Намагайтеся не купувати продукцію одноразового використання: посуд, серветки, станки для гоління, ручки, замість цього віддайте перевагу відповідним багаторазовим речам.

6. Позбавтеся неекономічної техніки. При покупці звертайте увагу на економічність техніки (маркування А, А+, Energy Star), таким чином можна зменшити свій рахунок за електроенергію на 30%.

7. Приймайте душ замість ванни. Скоротіть час перебування в душі, зменшіть натиск, придбайте спеціальну економічну насадку з функцією повітряного душу (насичує потік води повітрям). Ремонтуйте протікаючі крани.

8. Встановіть водолічильник. Встановивши квартирний водолічильник, ви заощадите на комунальних послугах і в той же час допоможете природі.

9. Правильно обирайте побутову хімію. Перед покупкою миючих засобів обов'язково зверніть увагу на їх склад, зазначений на упаковці, та уважно прочитайте інструкцію.

10. Здавайте макулатуру. Для виготовлення 60 кг паперу зрубують дерево. Коли ми бачимо величезні ділянки вирубок, нам шкода лісу, і в той же час ми викидаємо газети у відро для сміття.

11. Обирайте корисне для себе та природи. Обирайте екологічно безпечні продукти, вирощені без застосування добрив і пестицидів.

12. Даруйте непотрібні речі. Віддавайте їх іншим людям, таким чином ви даєте друге життя речам, які будуть приносити користь.

13. Частіше ходіть пішки. Піші прогулянки не завдають шкоди природі і приносять користь вашому здоров'ю.





пʼятниця, 14 березня 2025 р.

 

14 березня проводиться День знань про метеликів. Ці березневі заходи у другий декаді місяця мають традиційний щорічний характер. Метелики — одні з найкрасивіших і найцікавіших створінь на Землі. Ось кілька фактів, які точно здивують вас!
У Китаї ця крилата істота позначає безсмертя, дозвілля у достатку, радість і літо.
У японців метелик символізує молоду жінку, а метелики, що пурхають один навколо іншого, означають сімейне щастя.
У Древній Мексиці метелик відносився до атрибутів бога рослинності, весни й кохання.
У християнстві стадії розвитку метелика уособлюють життя, смерть і воскресіння, тому метелик іноді зображується в руці немовляти Христа, що символізує відродження й воскресіння душі.
У слов'ян із метеликом пов'язуються перш за все уявлення про душу.
Здається, що життя метелика - суцільне пурхання з квітки на квітку, поїдання солодкого пилку й безтурботність. Втім, ми часто забуваємо, що до того як стати метеликом, це створіння проходить кілька суттєвих метаморфоз: гусінь, лялечка і нарешті метелик...
Здається після всього цього він заслуговує на легкість буття. Іноді, усім нам варто влаштовувати собі День метелика, дозволити собі не думати ні про що, а просто насолоджуватися життям, піддаватися поривам вітру й манірно гріти свої мереживні 

крильця на сонечку.


Метелик - красиве, невагоме і навіть символічне створіння.