Рада Вас вітати на блозі вчителя початкових класів Максимівського НВК Корольової Тамари Рудольфівни. Блог створено для моїх учнів, колег та батьків. Приємної подорожі сторінками блогу!

середа, 30 квітня 2025 р.

 

 Вакцинація — надійний та перевірений спосіб профілактики небезпечних інфекцій. Завдяки щепленням щороку рятуються мільйони життів. В Україні 🇺🇦 імунізація відбувається згідно з Національним календарем профілактичних щеплень, до якого входять вакцини проти 10 серйозних хвороб, серед яких дифтерія, правець, кір, поліомієліт, туберкульоз тощо.
🧾 Щеплення є безоплатними для дітей і включають також ревакцинацію дорослих проти дифтерії та правця кожні 10 років. Якщо 💹 графік вакцинації було порушено — це не привід починати заново, але важливо якнайшвидше надолужити пропущене. Ваш 👩‍⚕️ сімейний лікар або педіатр допоможе скласти індивідуальний графік щеплень.
📊 Щоб досягти колективного імунітету та запобігти епідеміям, охоплення вакцинацією має становити не менше 95%. Однак варто пам’ятати, що деякі інфекції, наприклад правець, не передаються від людини до людини, тому захист можливий лише через особисту імунізацію.
💡 Існують також рекомендовані вакцини для захисту від менінгіту, грипу, вітряної віспи, гепатиту А та інших хвороб, особливо перед поїздками в країни з несприятливою епідемічною ситуацією.
❗️ Вакцинація — найефективніший та найекономічніший спосіб попередити інфекційні захворювання. Альтернативи їй немає. Тому своєчасне щеплення — це турбота про власне здоров’я і безпеку близьких.

Цього разу пропонуємо до вашої уваги 10 фактів про вакцини – один з найвидатніших винаходів людства! Чи ви знали, що… 

  1. 1.Вакцинація проти вірусу папіломи людини ефективно попереджає випадки захворювання на рак шийки матки в жінок.
  2. 2.Розробник першої в світі вакцини проти поліомієліту Джонас Солк випробував її на собі, своїй дружині та трьох синах перш ніж розпочати широкомасштабне дослідження. Він відмовився від патенту на вакцину, аби якомога більше людей змогло мати до неї вільний доступ.
  3. 3.мРНК технологія, покладена в основу вакцини проти коронавірусної хвороби, наразі використовується для створення вакцин проти різних видів раку; деякі з них вже успішно пройшли певні етапи клінічних досліджень. А вчені, що розробили технологію, на базі якої було створено мРНК-вакцини проти коронавірусної хвороби, отримали Нобелівську премію з медицини 2023 року
  4. 4.Вакцини проти дифтерії та правця – це так звані анатоксини, що формують захист не проти самих бактерій (Corynebacterium diphtheriae та clostridium tetani), а проти токсинів, які ці бактерії продукують в організмі людини і які й є ,безпосередньою причиною таких небезпечних захворювань як дифтерія та правець. Вакцини проти дифтерії та правця надзвичайно ефективні – за умови своєчасної ревакцинації їхня ефективність сягає 100%
  5. 5.Вакцинація немовлят від ротавірусу знижує шанси на розвиток в них цукрового діабету 1 типу.
  6. 6.62-річний житель Німеччини, що вакцинувався проти COVID-19 217 разів “з особистих причин”, не зіткнувся з жодними негативними наслідками такої надмірної імунізації.
  7. 7.Існують дані на користь того, що вакцинація проти оперізуючого герпесу знижує розвиток деменції.
  8. 8.Вакцина проти гепатиту В може застосовуватися з народження. Згідно календарів багатьох країн світу вона рекомендована для введення немовлятам в першу добу після народження. Така практика ефективно попереджає захворюваність на гепатит В серед немовлят, для яких ризик розвитку таких небезпечних ускладнень хвороби, як цироз і рак печінки, є найвищим і сягає 80-90%.
  9. 9.Вакцина проти туберкульозу, широко відома як вакцина БЦЖ, повністю забезпечує захист від смертельних генералізованих форм туберкульозу – туберкульозного менінгіту та міліарного туберкульозу.
  10. 10.Існує поширена думка, що “вакциною від менінгіту” є саме вакцина проти менінгококової інфекції. Проте менінгіт (запалення мозкових оболонок) можуть спричиняти різні збудники, тож від менінгіту захищають також інші вакцини, зокрема, вакцини проти хіб-інфекції, проти пневмококової інфекції та проти епідемічного паротиту.

субота, 26 квітня 2025 р.

 " Чорнобиль. 39 років з дня трагедії " . Проходять роки після аварії на ЧАЕС. А біль не вщухає, тривога не покидає людей, пов’язаних зі скорботним часом ядерного апокаліпсису. Чорнобильська біда надовго залишиться в нашій пам’яті. Ще довго ми будемо відчувати на собі її наслідки, ще довго чутимемо її дзвони. Вони лунатимуть за тими, кого вже немає, кого не стане завтра, хто заплатив за чиюсь помилку своїм здоров’ям, життям. «Мирний атом» став для України і прилеглих земель гірше війни. Збитки від аварії на ЧАЕС доведеться відшкодувати ще дуже довго.

«Пам’ятай про Чорнобиль! Думай про майбутнє!»













четвер, 17 квітня 2025 р.



 Щороку 17 квітня в Україні вшановують пожежників. День пожежної охорони був затверджений указом Президента № 555 у 2013 році.

Праця пожежника вкрай відповідальна, тяжка, героїчна, стресова та дуже важлива. Пожежна охорона виконує свою роботу як вдень, так і вночі. Пожежники повинні мати гарну фізичну та теоретичну підготовку, адже від їхнього професіоналізму нерідко залежить життя людей.

Метою Дня пожежної охорони України є подяка працівникам за старанне виконання роботи та підтримка їхньої ініціативи.

Під час війни пожежники героїчно першими йдуть на допомогу та порятунок населення, що постраждало від обстрілів ворога. Низький уклін за вашу працю!





















11 ЦІКАВИХ ФАКТІВ ПРО РОБОТУ ПОЖЕЖНИКІВ

1. Перша пожежна команда

Вважається, що вперше люди сформували бригади для гасіння пожеж в Англії, і це була ініціатива страхових компаній, які хотіли зменшити втрати при катастрофах. Точно невідомо, але імовірно перші пожежники з 'явилися в 1722 році.

2. Жінки нарівні з чоловіками

Склався стереотип, що важку роботу можуть виконувати тільки чоловіки. Але насправді першою жінкою пожежницею стала Моллі Вільямс, яка вийшла на службу на початку XIX століття. Через деякий час виникли окремі бригади, до яких входять виключно представниці прекрасної статі.

3. Чому пожежне відро конусної форми?

Сьогодні пожежні команди наділені сучасними технологіями, які зробили гасіння вогню більш ефективним. Раніше цього не було, і люди використовували відра конусоподібної форми. Вони мали дві важливі переваги: на виготовлення такого інвентарю йшло мало матеріалу, а при використанні з нього виливалося не так багато води, тому пожежа гасилася швидше.

4. Унікальна форма

Для виготовлення костюма пожежника використовується спеціальна тканина, яка здатна витримувати температуру до 1200 ° С. Вона захищає від впливу концентрованих кислот і лугів. Завдяки цим властивостям пожежники можуть рятувати людей з палаючих будинків.

5. Важке спорядження

Робота у пожежників не тільки небезпечна, але і важка. В прямому сенсі цього слова: їм доводиться носити на собі від 5 до 30 кг. Все залежить від того, з чого зроблений костюм, і що включено в екіпіровку.

6. Час, щоб дістатися до пожежі

Згідно зі спеціальним статутом, бригада пожежників має дістатися до місця загоряння в межах міста за 10 хв. Що стосується сільської місцевості, то час збільшується до 20 хв. Ці відрізки визначені тим, що за цей час вогонь набагато повільніше поширюється і загасити його буде простіше.

7. Відмова від бороди та вусів

Згідно з правилами, працівники пожежної команди не повинні мати пишну бороду і вуса, а ще відмовитися від пірсингу на обличчі. Така заборона пов'язана з тим, що під час роботи їм може знадобитися киснева маска, яка повинна щільно прилягати до обличчя. А рослинність і різні прикраси будуть цьому перешкоджати.

8. Не тільки пожежі гасять

Робота пожежних бригад більш об’ємна, ніж багато хто думає. Вони рятують людей у різних ситуаціях, наприклад, якщо ті застрягли в ліфті або опинилися під зруйнованим будинком. Пожежники мають різні навички, які застосовують з однією метою - зберегти людське життя. Крім цього, вони рятують тварин.

9. Пожежники - волонтери

У багатьох країнах є люди, які на добровільних засадах вступають в команди пожежної охорони. У більшості випадків вони організовуються там, де уряд немає можливості утримувати службу. Наприклад, у Чилі є більше десятка тисяч пожежників-волонтерів, які платять кожен місяць внески і проходять особливу підготовку. У деяких країнах пожежниками можуть стати тільки люди з вищою освітою.

10. Робота на дотик

У фільмах про роботу пожежників показують, як вони спритно пересуваються по палаючій будівлі і знаходять постраждалих або вихід. Але в реальному житті все навпаки. У палаючому будинку через дим зовсім нічого не видно, а через гучний тріск полум 'я нічого не чути, навіть людей, які кричать. У таких ситуаціях в жодному разі не можна знімати маску, інакше пожежник може задихнутися. Тому пересуваються рятувальники в палаючих приміщеннях практично на дотик.

11. Чотирилапі помічники

Ще з часів, коли пожежники працювали на конях, в бригаду входили собаки. Це обов 'язково були далматинці. Ця порода відрізняється безстрашністю, і вона легко піддається навчанню. Далматинці жили разом з кіньми, оскільки вважалося, що для хорошої роботи тварини потребують спілкування. Собаки цієї породи стали навіть символом пожежників. Але сьогодні на службу залучають і інші породи наших чотирилапих друзів.

субота, 12 квітня 2025 р.



 12 квітня Україна та світ відзначають два свята, що мають один привід: Всесвітній день авіації і космонавтики, в пам'ять про перший політ людини в космос і День працівників ракетно-космічної галузі України.

Україна – місце, де зародилася світова космонавтика. Тут працювали видатні вчені: К. Ціолковський, С. Корольов, М. Янгель, В. Глушко, Ю. Кондратюк, В. Уткін, Г. Лозино-Лозинський. На легендарних «Комунарі», «Арсеналі» та «Моноліті» розробляли перший у світі супутник, а радянська космічна програма не відбулась би без КБ «Південне» та «Південмашу».

Велике космічне минуле, перспективне сьогодення й амбітні плани на майбутнє – це шлях української космонавтики, для подальшого розвитку якої  Україна утворила  Державне космічне агентство.


Цікаві факти української космонавтики

* Юрій Кондратюк на початку 20 століття розрахував оптимальну траєкторію космічного корабля для польоту до Місяця. Його розрахунки пізніше були використані американським космічним агентством NASA у місячній програмі «Аполлон», а запропонована ним траєкторія отримала назву «траси Кондратюка»;

* Сергій Корольов – батько всієї радянської космонавтики: запуск першого супутника Землі,  перший політ людини в космос пройшли за його ініціативою і під його керівництвом;

* Валентин Глушко – творець рідинних реактивних космічних двигунів. Під його керівництвом був створений проект космічного комплексу «Енергія»-«Буран»;

* Павло Попович – перший українець, який побував у космосі в 1962 році і провів на орбіті корабля «Восток-4» три дні;

* Леонід  Каденюк – перший космонавт незалежної української держави, який в 1997 році увійшов до складу міжнародного екіпажу американського шатла «Колумбія» і перебував на орбіті 15 днів;

* 40 великих підприємств та значна кількість малих та середніх підприємств-розробників і незалежних науково-дослідних лабораторій входять до української ракетно-космічної галузі;

* Перший спільний проект Великобританії та України «Місія на Місяць-2022» компанії «Spacebit», який займається розробкою технології космічної робототехніки для місячних та планетарних місій. Компанію заснував у 2014 році українець Павло Танасюк;

* державне космічне агентство України співпрацює у програмі NASA «Артеміда», це стосується цивільного дослідження й використання Місяця, Марса, комет та астероїдів з мирною метою. Україна стала дев'ятою країною-підписантом  NASA в межах проекту «Артеміда»;

* в Україні найбільший у світі радіотелескоп декаметрових хвиль, що розташовується в Харківській області та був пошкоджений під час окупації та боїв у регіоні;

* Україна – одна з небагатьох країн світу, яка має замкнений цикл ракетобудування, починаючи з ракетного палива і закінчуючи готовими корпусами, ракетами-носіями та космічними апаратами. За час незалежності було здійснено 148 запусків українськими ракетами. На орбіту було виведено близько 300 космічних апаратів на замовлення різних країн світу.



понеділок, 7 квітня 2025 р.


 Сьогодні – чудовий привід нагадати собі: здоров’я – це не просто відсутність хвороб, а щоденний вибір на користь себе! 7 квітня весь світ святкує Всесвітній день здоров'я, який було започатковано на честь створення, а точніше – прийняття статуту Всесвітньої організації охорони здоров'я у 1948 році.

🤍
Мета святкування — підкреслити важливість здоров'я кожної людини і людства в цілому. У наш час здоров'я — це не відсутність хвороб, а фізична, психологічна, соціальна гармонія людини, її доброзичливе ставлення як до інших людей, так і до навколишнього середовища.













четвер, 3 квітня 2025 р.

 





Щорічно 4 квітня ми відзначаємо Міжнародний день просвіти з питань мінної безпеки❗️ Для України сьогодні ця тема, на жаль, дуже актуальна, адже велика частина територій залишається замінованою через воєнні дії, а ризик натрапити на вибухонебезпечні предмети зростає навіть у мирних регіонах.







середа, 2 квітня 2025 р.

 


Щороку 2 квітня уся всесвітня спільнота відзначає Міжнародний день дитячої книги (International Children’s Book Day). Це свято привертає увагу всіх дітей та їхніх батьків до надзвичайної важливості книжки в житті юних читачів. Адже саме вона відкриває малятам двері у великий та незнайомий світ, знайомить з невідомими раніше істотами, розкриває таємниці життя, сприяє становленню особистості. Це свято книги, дитинства та магії казки.Свято вирішили відзначати 2 квітня, тому що в цей день народився автор улюблених дитячих казок – Ганс Крістіан Андерсен.